Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miało niebagatelny wpływ na Polskę i polskich przedsiębiorców z branży IT. Programiści często sprzedają swoje usługi do Wielkiej
Brytanii, natomiast aktualnie może okazać się to problematyczne.

Wielu programistów korzysta z ulgi IP BOX. Do celów VAT konieczne jest ustalenie miejsca świadczenia usług, ponieważ to od niego zależy, w którym państwie płacony jest podatek. Sprzedaż usług poza UE powoduje, że miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy.
Oznacza to, że sprzedaż usług programistycznych na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.
Główną zmianą spowodowaną brexitem jest to, że sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii nie jest już wewnątrzwspólnotowym świadczeniem usług, a eksportem usług.
Dla podatnika oznacza to:

  • brak konieczności rejestracji jako podatnik VAT-UE
  • brak obowiązku składania informacji podsumowującej VAT_UE.

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie będzie powodowało braku możliwości skorzystania z ulgi IP BOX, pod warunkiem sprzedaży praw autorskich do programu komputerowego.
Istotną kwestią dla programistów może być także podróż służbowa do kontrahenta z WB. Po zakończeniu okresu przejściowego konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu. W przypadku krótkich wizyt służbowych nie będzie jednak obowiązku wizowego.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Telefon