Ilość zagrożeń internetowych rośnie z roku na rok. Aby zapobiec skutkom cyberataków stosuje się wiele rozmaitych rozwiązań. Są wśród nich narzędzia, które nie tylko pozwalają szybko je wykryć i na nie zareagować, ale także przewidzieć, że nastąpią.
Przykłady mechanizmów stosowanych do przewidywania cyberataków.
- Predictive policing – jest to mechanizm służący do analizy przestępstw oraz danych środowiskowych i socjologicznych w celu identyfikacji zagrożeń, zanim te będą miały miejsce. Z jego pomocą można zidentyfikować osoby i miejsca, wykazujące wzmożoną aktywność w kierunku wystąpienia przestępczości.
- Analiza działań w sieciach organizacji i przedsiębiorstw – analizę przewidywań w odniesieniu do aplikacji porównać można do zbierania kropek i ich łączenia. Ma ona na celu stworzenie wglądu w potencjalnie tworzące się zagrożenie. Stałe monitorowanie działań pozwala na wykrycie przygotowań do cyberataku, bez którego nie nastąpi żaden cyberzamach.
- ACE – mechanizm ten polega na gromadzeniu danych z mnogich źródeł zewnętrznych i wykorzystywania rachunku prawdopodobieństwa oraz analizy.