Ewidencja przychodów dotyczy przedsiębiorców korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. W ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody i to od nich opłaca się podatek. W związku z faktem, że ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a usługi związane z oprogramowaniem obowiązuje przeważnie stawka 12%, mało który programista decyduje się na tę formę opodatkowania.

Oprócz KPiR lub ryczałtu programista musi prowadzić różne inne ewidencje m.in.:

  • przebiegu pojazdu,
  • wyposażenia,
  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • należy także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej. Do obowiązków programistów należy też sporządzanie remanentów.

Firma zarejestrowana w VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT. Jeśli obroty firmy nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Rejestracja może być jednak opłacalna m.in. dla programistów, którzy generują duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT, współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi do VAT lub świadczą usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych. 

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Telefon