Zgodnie z przepisami za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź zachowania ich źródła.
Samochód firmowy – posiadanie samochodu firmowego jest dzisiaj w zasadzie normą. Samochody są nam niezbędne, aby dostać się do pracy, na spotkanie z Klientem, a także aby odwiedzić urząd lub inną instytucję. Wbrew pozorom przedstawiciele IT również często poruszają się samochodem. Przedsiębiorca może rozliczyć się z samochodu na 2 sposoby. Wszystko zależy od tego, czy samochód jest własnością firmy, czy prywatną użytkowaną na potrzeby firmy.
Czynsz za najem biura – koszt, który niemal wszyscy przedsiębiorcy odliczają. Poza czynszem za wynajmowany na poczet działalności lokal, przedsiębiorca może odliczyć także czynsz, opłatę za media, telefony, Internet oraz środki czystości czy zaopatrzenie socjalne.
Sprzęt IT – poza oczywistymi wydatkami na komputery, laptopy, monitory oraz cały osprzęt, przedsiębiorca w koszty firmowe może wliczyć wydatki na meble, elementy wystroju biura, sprzęt RTV i AGD.
Książki i oprogramowania – należy pamiętać, że w trakcie kontroli przedsiębiorca musi udowodnić, że zakupione książki, czasopisma są potrzebne w firmie. Należy o tym pamiętać również podczas inwestycji w oprogramowania.
Szkolenia i kursy – branża IT jest najprężniej rozwijającą się i najbardziej zmienną branżą. Szkolenia, kursy, warsztaty to dodatkowe koszty w branży IT, które przedsiębiorca musi ponosić, jeśli chce utrzymać się na rynku.