Jak prowadzić bezpiecznie księgowość w firmach IT? Na co warto zwrócić uwagę?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą ilością obowiązków, jakie spełnić musi przedsiębiorca. Niezależnie od wielkości podmiotu gospodarczego, rachunkowość firmy to głównie planowanie, zarządzanie i sporządzanie sprawozdań oraz stała kontrola nad dokumentacją. Uproszczenie w przypadku księgowości spółek sprowadza się do automatyzacji prowadzonych obliczeń.

Ewidencja ksiąg rachunkowych, obliczanie podatku czy sprawozdawczość z działalności – wszystkie czynności dotyczące finansów przedsiębiorstwa muszą być wykonywane w oparciu o wiedzę, doświadczenie i odpowiednie kompetencję. W treści deklaracji i formularzy nie może pojawić się błąd, ponieważ rezultatem takiej sytuacji może być nałożona przez jednostkę państwową kara pieniężna.

Powszechność elektroniki, programów i złożonych systemów komputerowych znajduje swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. Dobrej jakości programy, niezależnie od specyfiki przedsiębiorstwa i uzyskiwanych przez niego dochodów pomaga w znacznym stopniu prawidłowo zarządzać firmą. Wystawianie faktur i przesyłanie dokumentacji do urzędów, rejestrów czy organów podatkowych bez obowiązku wychodzenia z domu stanowi niezwykłe ułatwienie i oszczędność czasu.

Profesjonalne systemy księgowe umożliwiają obliczenie wpływów, określenie wydatków oraz przygotowanie niezbędnych formularzy.

Branże IT na co dzień stosują elektronikę podczas swojej pracy. Ponadto, zobowiązane są, tak jak każda inna firma do prowadzenia księgowości. Dobry program komputerowy może wspomóc pracę firmy i być dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, według podatku liniowego oraz płatników VAT.

E-księgowość prowadzona może być samodzielnie, przez właściciela biznesu, zatrudniając stacjonarną księgową lub powierzając to zadanie zewnętrznym podmiotom. W pierwszym przypadku osoba nie generuje kosztów, ale traci czas na obliczenia oraz, co także jest ważne, na zapoznawanie się z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi. Drugie rozwiązanie to odciążenie przedsiębiorcy, niestety wiąże się z kosztami za stworzenie odpowiedniego miejsca pracy dla księgowego oraz zakup niezbędnego sprzętu.

Ostatnią i najprawdopodobniej najbardziej korzystną możliwością jest skorzystanie z usługi biura rachunkowego. Outsourcing w takim przypadku jest najlepszym sposobem na prowadzenie księgowości, ponieważ:
– posiada dostęp przez całą dobę do ewidencji finansów przedsiębiorstwa,
– nie ma obowiązku zakupu specjalistycznych programów i systemów,
– nie ma konieczności śledzenia zmian w prawie podatkowym,
– ma możliwość wprowadzenia optymalizacji kosztów, co jest dużą oszczędnością czasu.

Obsługa księgowa firm IT w szczególności musi opierać się na profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu oraz dostępie do odpowiednich programów komputerowych. Połączenie pracy eksperta z elektronicznymi narzędziami przeznaczonymi do księgowości może w efekcie niezwykle korzystnie wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa.

Specjaliści pracując zdalnie, korzystają z aplikacji działających online, dzięki czemu umożliwiają klientom stały wgląd w zebrane dane oraz poszczególne dokumenty.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon