Program Nowy Ład wprowadził zmiany w oskładkowaniu wypłat dla członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Obowiązujące teraz przepisy stanowią, iż osoba zasiadająca w zarządzie spółki, która pobiera wynagrodzenia na mocy aktu powołania na stanowisko musi opłacać 9% składkę zdrowotną.

Po dodaniu odpowiednich zapisów do umowy spółki z o.o. ( w kancelarii notarialnej) wspólnicy w firmie informatycznej, którzy jednocześnie zasiadają w zarządzie spółki mogą nadal pobierać nieoskładkowane wynagrodzenie ze spółki, jednak zmieni się niejako jego tytuł.

Wynagrodzenie pobierane będzie za wykonywanie powtarzających się czynności wspólnika na rzecz spółki.  Mogą to być usługi np. doradcze/konsultacje, szkoleniowe, tłumaczeniowe, informatyczne.

Poważającej się świadczenia muszą być realizowane np. co dwa tygodnie, raz na kwartał lub od czasu do czasu w wybrane dni. Wartość świadczeń musi mieć cenę rynkową

Otrzymane w ten sposób dochody dla wspólnika opodatkowywane są według skali podatkowej. Rozwiązanie może być dodatkowo korzystne w związku z podwyższoną kwotą wolną od podatku ( 30 tysięcy złotych) oraz ze podniesionym pierwszym progiem podatkowym.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon