Czy programista może korzystać ze zwolnienia chorobowego L4? Programiści prowadzący własną działalność niejednokrotnie zastanawiają się czy mogą skorzystać ze zwolnienia chorobowego L4? Ile wynosi zasiłek chorobowy dla informatyka? Oczywiście, że tak! Istotne jest jednak zrozumienie zasad oraz kwoty zasiłku chorobowego.

Chorobowe przedsiębiorcy – dla kogo zasiłek z ZUS?
Nie każdemu programiście prowadzącemu działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy z ZUS. Warunkiem jest opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe. Warto wiedzieć, że jeśli informatyk korzysta z ulgi na start, opłaca ZUS preferencyjny lub duży ZUS, ale zrezygnował opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe, to niestety nie będzie uprawniony do zasiłku chorobowego.

Ile wynosi składka na ubezpieczenie chorobowe w 2024 r.?
Na ZUS preferencyjnym: 31,18 zł / miesiąc (styczeń – czerwiec) i 31,61 zł / miesiąc (lipiec – grudzień) Na dużym ZUS: 115,01 zł / miesiąc

Ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy?

  1. Aby obliczyć zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców, najpierw należy uwzględnić średnią deklarowaną podstawę składki chorobowej z ostatnich 12 miesięcy. Podstawa ta dla dużego ZUS w 2024 r. wynosi minimum: 4.694,40 zł. Natomiast w 2023 r. wynosiła: 4.161,00 zł.
    Zatem dodajemy do siebie wszystkie podstawy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z L4.
  2. Kolejno dzielimy otrzymaną kwotę przez 12 i to daje nam średnią podstawę. Ta kwota służy jako punkt odniesienia do wyliczenia zasiłku.
  3. Następnie od tej podstawy odlicza się 13,71%, co jest stałym wskaźnikiem obniżającym podstawę.
  4. Zasiłek chorobowy wynosi zazwyczaj 80% (ciąża 100%). Dlatego wyliczoną podstawę przemnaża się przez 0,8 lub pozostawia bez zmian.
  5. Kolejnym krokiem jest podzielenie tego wyniku przez 30, aby uzyskać stawkę dzienną zasiłku.
  6. Stawkę dzienną należy pomnożyć przez ilość dni zwolnienia L4 – otrzymany wynik stanowi kwotę zasiłku chorobowego brutto. (ZUS potrąci jeszcze zaliczkę na podatek dochodowy według skali podatkowej.)

ZUS na wniosek programisty (korekta ZUS DRA) może także obniżyć składki społeczne za czas przebywania na zwolnieniu L4.

Przeczytaj także: Współpraca B2B w branży informatycznej

Korzyści programisty ze współpracy z biurem rachunkowym
Dla programistów prowadzących działalność gospodarczą, korzystanie z usług biura rachunkowego może być nieocenioną pomocą. Profesjonalne doradztwo i wsparcie w zakresie finansów i podatków mogą znacznie ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza w kontekście tak skomplikowanych kwestii jak zasiłek chorobowy – to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Zrozumienie zasad i kwot zasiłku chorobowego jest kluczowe dla każdego programisty prowadzącego działalność gospodarczą. Regularne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe jest warunkiem uzyskania tego zasiłku.

 

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon