Prowadzenie firmy branży IT wiąże się z wieloma obowiązkami, które programista musi dopełnić, a ciągle zmieniające się przepisy prawne, podatkowe i skarbowe nie ułatwiają tego zadania. W zależności od formy prawnej jednostki obowiązki te będą się od siebie nieco różnić. Biała lista podatników VAT czy programista musi dokonać tam wpisu?

Konto bankowe firmowe w zasadzie nie jest wymagane, jednak istnieją dwa przypadki, w których jest ono konieczne: wartość świadczonej usług dla polskiej firmy przekracza 15 tysięcy złotych (od 2023 roku 8 tysięcy) oraz w przypadku stosowania “mechanizmu podzielonej płatności”.

Księgowi polecają jednak, żeby każda firma posiadała własny rachunek bankowy, gdyż pozwala to na porządek finansowy i łatwo jest oddzielić pieniądze na cele firmowe i prywatne. W przypadku kontroli skarbowych można uniknąć również wielu nieprzyjemności.

Firmowe rachunki bankowe powinny zostać wpisane na tzw. ” białą listę podatników VAT”. Lista ta stanowi wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatników VAT, wykreślonych oraz przywróconych. Na rządowej stronie znajduje się wyszukiwarka, w której przedsiębiorcy mają obowiązek sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta, któremu planują dokonać przelewu zgodnie z otrzymaną fakturą.

Zgłoszenie firmowego rachunku bankowego na białą listę podatników VAT jest czynnością bezpłatną, a czas oczekiwania na wpis to około 7 dni, jednak wszystko zależy od pracy danego urzędu skarbowego.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon