Stosowanie się do wszystkich wymogów i przepisów podatkowych, stanowi bezwzględny obowiązek przedsiębiorców. Od 1 października 2020 roku mają oni również obowiązek stosowania oznaczeń GTU czyli kodów, które przyporządkowane zostały poszczególnych grupom towarów i usług.

Ustawodawca wyodrębnił zaledwie 13 kodów.

Jaki kod GTU dla usług informatycznych?

Kody GTU dla usług IT należy stosować w Jednolitym Pliku Kontrolnym JPK_V7 lub JPK_V7K dla firm rozliczających się kwartalnie oraz na wystawianych fakturach. Obowiązek ten ciąży na wszystkich podmiotach, które zarejestrowane są jako czynny płatnik podatku VAT.

Przeczytaj także: Ulgi podatkowe dla programisty

Usługi informatyczne – GTU_12, GTU_6

Najbardziej odpowiednim do rodzaju usług informatycznych jest kod GTU_12 oraz GTU_6.

GTU_12 stosuje się aby oznaczyć usług o charakterze niematerialnym. Do kategorii tej można zaliczyć także usługi programistyczne. Programista, który testuje oprogramowania, świadczy usługi doradcze lub prowadzi szkolenia powinien stosować oznaczenie GTU_12. Podobnie sprawa wygląda przy korzystaniu z ulgi IP-BOX.

Jeśli dodatkowo zajmuje się sprzedażą urządzeń i części elektrycznych, ma obowiązek stosowania dodatkowo oznaczenie GTU_6. Jest on obowiązkowy przy sprzedaży: tonerów i tuszy, procesorów, twardych dysków, komputerów i elektroniki do automatycznego przetwarzania danych oraz dysków SDD z oprogramowaniem systemów operacyjnych.

 

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon