Praca zdalna z powodu pandemii znacznie zyskała na popularności. Natomiast dotychczas nie były one uregulowane w polskim prawie. Najnowszy projekt ustawy przewiduje jednak uporanie się z tą kwestią. 

Praca zdalna wykonywana może być z dowolnego miejsca na świecie, nie ma obowiązku, aby dokonywało się to z miejsca zamieszkania, jednak taka sytuacja powinna zostać uzgodniona z pracodawcą. Aby skorzystać z tego trybu pracy należy ustalić to podczas podpisywania umowy lub po jej zawarciu za zgodą obu stron. Jednak w przypadku stanu epidemii czy braku możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pracy, pracodawca może narzucić na pracownika pracę zdalną. 

W wypadku gdy pracownik:

  • wychowuje dziecko do 4. roku życia lub z niepełnosprawnościami,
  • jest w ciąży,
  • sprawuje opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami,

pracodawca ma obowiązek uznać przejście na pracę zdalną. Chyba, że jest to niemożliwe z powodu rodzaju pracy. Jednak taki powód musi być uzasadniony.

Dodatkowo pracodawca nie może obciążać pracownika dodatkowymi kosztami związanymi z pełnieniem pracy zdalnej. 

Praca zdalna jest jedną z częściej wybieranych form pracy wśród pracowników z branży IT. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie prawa ma pracodawca oraz pracownik. 

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Telefon