Programista w koszty firmowe może zakwalifikować wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów.  W artykule 23 ustawy o PIT wykazany jest katalog wydatków, które nie mogą zostać uznane za koszty firmowe. Czy pakiet medyczny programisty może zostać zaliczony do firmowych wydatków?

Jeśli programista prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą to taki pakiet medyczny nie może zostać zakwalifikowany do kosztów, gdyż dotyczy on ochrony zdrowia osobistego.

programista może natomiast otrzymać pakiet medyczny od swojego kontrahenta z którym współpracuje w ramach umowy B2B. Ważne, otrzymane świadczenia nieodpłatne również należy rozliczyć jako przychód z działalności. Wartość przychodu z nieodpłatnych świadczeń to cena zakupu pakietu medycznego, jaką zapłacił kontrahent.  W tej sytuacji można wyróżnić kilka przypadków kiedy koszty pakietu medycznego można zakwalifikować do kosztów firmy.

  • Otrzymany bezpłatnie pakiet medyczny stanowi w księgach zapis w pozycji “pozostałe przychody” i przedsiębiorca musi oprowadzić podatek od niego.
  • Pakiet medyczny finansowany częściowo przez kontrahenta, a częściowo przez przedsiębiorcę w księgach stanowi zapis w pozycji “pozostałe przychody” tylko w kwocie jaką poniósł kontrahent.
  • Koszt pakietu medycznego, który sfinansował kontrahent programista dolicza do faktury za usługę programistyczną wówczas kwota pakietu księgowana jest do przychodów razem ze sprzedażą główną, natomiast otrzymana sama faktura od kontrahenta za pakiet medyczny nie może zostać zaliczona do kosztów.

 

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.