Każda firma bez względu na formę prawną działalności czy wybraną formę prowadzenia księgowości, aby mogła działać i osiągać zyski, musi ponieść jakieś koszty. Wysokość kosztów i możliwość ich odliczenia zależy od wielu czynników m.in. rodzaju kosztów. Czy można zaliczyć zakup okularów koszt IT?

Branża IT wiąże się z wielogodzinną praca przez ekranem komputera lub innego urządzenia np. tabletu czy smartfona. Oczy programisty od sztucznego światła z czasem się męczą, zmniejszą się częstotliwość mrugania, a więc nawilżenia spojówki i rogówki, a to wszystko wpływa negatywnie na jakość i ostrość widzenia. Po dłuższym czasie, z reguły kilku latach [programiści zauważają, iż ich wzrok słabnie a potwierdzają to badania okulistyczne.

Koszty zakupu okularów korekcyjnych czy okularów blokujących niebieskie światło z ekranów dla programisty prowadzącego działalność gospodarczą niestety nie podlega wliczeniu w koszty uzyskania przychodów. Podatku VAT z kosztu zakupu okularów również nie można odliczyć.

Przedsiębiorcy posiadający jakiś stopień niepełnosprawności mogą zaliczyć wydatek zakupu okularów korekcyjnych w kosztach w związku z ulgą rehabilitacyjną

Ważne: Prawo dopuszcza, że okulary i soczewki korekcyjne dla pracownika, które stanowią bezpieczeństwo i higienę pracy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.