Każdy przedsiębiorca, który podejmuje się założenia i następnie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, musi zdecydować czy planuje zostać czynnym podatnikiem VAT, czy też nie. W praktyce jednak znaczna większość przedsiębiorców z racji na rodzaj prowadzonej działalności oraz dochody, które przekraczają wartość 200 000 zł netto, są zobowiązane do wpisania firmy w rejestrze podatników VAT.

Podobnie jest w przypadku właścicieli firm informatycznych, którzy zamierzając świadczyć usługi innym czynnym podatnikom, muszą opłacać podatek od towarów i usług, co oznacza, że ich usługi są wówczas opodatkowane stawką 23%.

Właściciele firm w branży IT mają możliwość skorzystania z opcji zwolnienia podatkowego VAT, aczkolwiek świadczone usługi nie mogą wówczas dotyczyć zarówno udzielania fachowych zleceń, jak i porad* w zakresie IT.

Opodatkowanie firmy podatkiem VAT jest wysokie i w większości przypadków znacznie uciążliwe dla przedsiębiorców. W związki z tym – jeśli tylko pojawia się taka możliwość, warto skorzystać z całkowitej, bądź częściowej ulgi w opłacaniu owego podatku.

* Zwolnienie dotyczy również przedsiębiorców, którzy w swoim PKD wybrali także kod dotyczący doradztwa, ale w swoich usługach go nie praktykują. Wówczas mają oni prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Call Now ButtonTelefon