Od 1 stycznia 2020 roku na mocy ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wystawienie dla nabywcy faktury z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie uzależnione od umieszczenia na paragonie NIP-u sprzedawcy. 

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który uda się na zakupy, które wykorzysta w swojej działalności będzie musiał poinformować sprzedawcę o tym fakcie przed rozpoczęciem skanowania produktów. Wtedy na paragonie zostanie wprowadzony NIP przedsiębiorcy i na tej podstawie zostanie wystawiona później faktura. 

Podatnicy którzy posiadają kasę fiskalną, na której nie można wpisać NIP, od razu powinni wystawić fakturę na takie zakupy pomijając paragon. Będzie to wymagało pewnej konsekwencji działania ze strony kupującego, ponieważ będzie musiał poinformować sprzedawcę o tym, że robi zakupy jako przedsiębiorca a nie osoba fizyczna. Podatnicy nie są zatem zobowiązani do wymiany kas rejestrujących.

Post Author: Specjalista księgowy IT

Witamy na naszym blogu!
Oferujemy szereg usług dla branży informatycznej - od założenia firmy do prowadzenie księgowości i wielu usług dodatkowych.
Zapraszamy do kontaktu.

Telefon