Osoby rozpoczynające działalność muszą zdecydować jakie opodatkowanie wybrać – na zasadach ogólnych, według skali podatkowej czy ryczałt. Najczęściej przedsiębiorcy zastanawiają się między VAT-em, a ryczałtem.
Ryczałt ewidencjonowany to jeden z rodzajów podatku dochodowego. To uproszczona forma opodatkowania, gdzie przedsiębiorca uiszcza podatek od przychodu. Stawki ryczałtu wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15%, 17% i są zależne od rodzaju prowadzonej działalności. Dla usług programistyczno-informatycznych przysługuje 12% stawka ryczałtu.
VAT jest z kolei podatkiem od towarów i usług. Jest to najpopularniejsza forma opodatkowania. To rodzaj daniny doliczanej do każdej sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Podstawowa stawka wynosi 23% i dotyczy większości transakcji. Firmy będące czynnymi podatnikami mają obowiązek rozliczania deklaracji miesięcznie lub kwartalnie.
Przedsiębiorcy zastanawiając się, którą formę opodatkowania wybrać powinni znać zalety zarówno jednej, jak i drugiej formy opodatkowania. W przypadku ryczałtu można liczyć na niską stawkę podatku, a także prostszą księgowość. Z kolei status VAT-owca ułatwia współpracę z innymi czynnymi podatnikami. Koszt usługi dla Klienta to kwota netto, więc VAT doliczony do wartości usługi można odliczyć.